X اینستاگرام نيک فوم
کليک کنيد

ضخامت مت یوگا

ضخامت مت یوگا

ضخامت مت یوگا، یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های زیرانداز یوگا به شمار می رود. ضخامت و نرمی زیرانداز مت یوگا در پیشگیری از آسیب های بدنی، نقش بسزایی را ایفا می کند. مت یا زیرانداز یوگا، از ضروری ترین تجهیزات برای انجام ورزش یوگا محسوب می شود. برخورداری از زیرانداز مناسب در افزایش کیفیت و عملکرد تمرینات ورزشی بسیار حایز اهمیت می باشد. با انتخاب و خرید تشک یوگا با کیفیت، علاوه بر راحتی در انجام تمرین ها و حرکات ورزشی این رشته، سلامتی و کاهش آسیب های فیزیکی را تضمین کنید. به بیان دیگر، برای انجام این ورزش، بهره مندی از زیرانداز استاندارد، اولین قدم در این زمینه می باشد. زیرانداز فومی با کیفیت و استاندارد، ضمن حفظ سلامتی جسمانی ورزشکاران، امنیت فیزیکی و بدنی آنها را نیز تامین می نماید. به طور کلی مهم ترین اصل در انجام هر ورزشی، کاهش صدمات و حفظ سلامت ورزشکار است. ضخامت مت یوگا در تحقق این موضوع بسیار مؤثر و تاثیر گذار می باشد.

اهمیت ضخامت مت یوگا

در میزان راحتی و کیفیت زیرانداز، ضخامت مت یوگا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ضخامت نازک زیرانداز، افزایش احتمال وقوع آسیب های جسمانی را با خود به همراه دارد. در ورزش یوگا به دلیل تماس بدن ورزشکار با سطح زمین، اگر زیرانداز استفاده شده از ضخامت مناسب برخوردار نباشد قسمت های مختلف بدن به ویژه زانوها و دست ها به علت تماس مستقیم با سطح زمین، در معرض آسیب فیزیکی جدی قرار دارند. برای جلوگیری و کاهش آسیب های جسمانی باید متناسب با نوع ورزش، به انتخاب و خرید تشک آن اقدام کرد.

ضخامت مت یوگا

همچنین در انتخاب زیرانداز ورزش یوگا، توجه به ضخامت مت یوگا، از موارد مهم و مؤثر در این زمینه به شمار می رود. جنس مت یوگا به طور معمول از فوم بهداشتی، انعطاف پذیر و نرم می باشد. این فوم سازگار با محیط زیست بوده و از سرایت بیماری های پوستی و آلودگی به بدن ورزشکار جلوگیری به عمل می آورد. در میزان چسبندگی و عدم لغزش زیرانداز، بافت آن هم بسیار تاثیر گذار می باشد. بافت زیرانداز در جلوگیری از لیز خوردن و ایجاد موانع فیزیکی کمک شایانی می کند. حفظ سلامت مفاصل و افزایش میزان تحمل بدن، به وسیله ضخامت مت یوگا تحقق می یابد. ضخامت مت یوگا باعث افزایش ضربه پذیری و انعطاف آن می گردد، که این موضوع در هنگام تماس بدن با سطح زمین در تامین امنیت بدنی ورزشکار بسیار تاثیر گذار می باشد.

نکات مهم و کاربردی در انتخاب بهترین مت یوگا

علاوه بر ضخامت مت یوگا، مواد اولیه استفاده شده در آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ضامن ایمنی، سازگاری، ماندگاری، کیفیت و دوام زیرانداز، مواد اولیه استفاده شده در آن است. همچنین بهداشتی بودن مت و سازگاری با پوست بدن ورزشکار نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس مت خریداری شده باید قابلیت شستشو و نظافت را داشته باشد. نوع بافت هم با در نظر گرفتن محیط مورد استفاده، دارای اهمیت است. برای سفارش و خرید بهترین مت، توجه به اندازه آن متناسب با نوع حرکات و تمرین ها هم تاثیر گذار می باشد. مقرون به صرفه بودن و قیمت مناسب آن نیز، یکی از فاکتورهای مهم و مؤثر به حساب می آید.

درج نظر